Publikováno: 1. 3. 2019 | Zpět

Sociální služby a zdravotní péče – NOVINKY 2019

Přednášku Sociální služby a zdravotní péče – NOVINKY 2019 připravilo město Prachatice společně se Základní organizací Svazu postiženými civilizačními chorobami Prachatice 12. 2. 2019 v domě Křižovatka u parku, Zlatá stezka 145, v Prachaticích.

Tři desítky účastníků vyslechli Novinky v sociální oblasti pro rok 2019 z úst Jana Bauera, poslance Parlamentu ČR, místopředsedy Výboru pro sociální politiku a Hanky Rabenhauptové, referenta pro samosprávu a komunitní plánování odboru kanceláře starosty Městského úřadu Prachatice.

Na úvod bylo spuštěno DVD Sociální služby na Prachaticku, které sklidilo obdiv a diskuzi kolik služeb je v našem městě a okolí. Tím se právě potvrdil fakt, jak důležitá je informovanost a sdílení údajů o službách, jejich kvalitě  a péči potřebným.

Hlavními tématy byl příspěvek na péči a to nejen jeho zvýšení (III. stupeň od července a IV. stupeň od dubna), ale i jeho využívání, náklady a potřebnost. Dále se pak diskutovalo o důchodech nemocenské a proplácení neschopnosti, eReceptech, eNeschopenkách, minimální mzdě (13 350,- Kč na měsíc), posudkových lékařích, nedostatku pobytových služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením, dostupnosti terénních služeb, ale také o hmotné nouzi, potravinové a materiální pomoci o lidech nejen v nouzi, ale i týraných, zneužívaných …Diskutovalo se také o názvu rodičovská dovolená nebo rodičovská péče?

Nabídnuta byla pomoc – individuální konzultace, které byly hned na místě tři a další objednané na termín a čas.

Akce, o kterou je zájem byla uspořádána již po čtvrté ve spolupráci se ZO SPCCH Prachatice a v rámci projektu Komunitního plánování sociálních služeb ORP Prachatice za podpory SOS Šumavsko. Akce se zúčastnil i místostarosta města Miroslav Lorenc, vedoucí odboru sociálních věcí Jaroslava Hauptmanová a zastupitel Zdeněk Krejsa, členové nejen organizace pořádající, ale i zástupci ostatních seniorských organizací a spolků osob se zdravotním postižením.

Děkujeme za zájem, diskuzi.

Hanka RH+ Rabenhauptová