Publikováno: 9. 7. 2019 | Zpět

Sjednocené portály práce a sociálních věcí slibují provázanost a zjednodušení procesů

Stránky portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a integrovaného portálu MPSV dostanou od srpna novou podobu. Uživatelé se mohou těšit na velké zjednodušení, lepší provázanost úřadů mezi sebou, a také mnohem silnější ochranu a zabezpečení osobních údajů.

 

Kompletní propojení úřadů Vizuální a funkční propojení portálů jako je Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), ale třeba i Portálu veřejné správy a Portálu občana, reaguje na dlouhodobou společenskou poptávku po zjednodušení a zefektivnění byrokracie. Uživatelům portálu MPSV a integrovaného portálu MPSV tak nová podoba stránek vychází maximálně vstříc.

Hledání usnadní “Průvodce”

Protože se bavíme o nejzákladnější sociální pomoci našim občanům, rozhodli jsme se uživatelské prostředí co nejvíce zjednodušit. Abychom celé prostředí přizpůsobili potřebám uživatelů, připravili jsme i jednoduchého průvodce, který slouží k vyhledávání služeb veřejné správy na základě životní události týkající se práce, nezaměstnanosti, dávek, příspěvků, apod.

Bezpečné přihlašování

S vizuální změnou dojde také ke změně přihlašování uživatelů k portálu. Na původním portále MPSV se uživatelé přihlašovali pomocí uživatelského jména a hesla. Nově se budou přihlašovat přes systém e-identita (NIA) nebo prostřednictvím informačního systému datových schránek. Uživatelé budou moci využívat jeden přihlašovací účet pro více portálů veřejné správy najednou. Celkově tak dojde k mnohem komfortnějšímu a především bezpečnějšímu přihlašování na portálech MPSV.

S formuláři pomůže předvyplňování

Změny se ale týkají také třeba elektronických formulářů. Ti, kteří s nimi pracují, potěší nové funkce, které ulehčí jejich vyplňování. Přihlášeným uživatelům usnadní práci právě například automatické předvyplňování údajů, dynamické skrývání nebo odkrývání bloků na základě vyplněných údajů ve formuláři, a také možnost sdruženého odesílání formulářů. Kromě toho bude možné odeslat vyplněné formuláře přímo na úřad datovou schránkou nebo pomocí elektronického podpisu. Ten je možné nahrát i na elektronický občanský průkaz.

 

Nové stránky budou v provozu od srpna

Pro veřejnost budou nové stránky dostupné od 28. června 2019 na adresách web.mpsv.cz a web.uradprace.cz, stávající zůstanou na adresách www.mpsv.cz a portal.mpsv.cz. V srpnu 2019 poté dojde k souběhu původního a nového portálového řešení a uživatelé najdou veškeré důležité informace na adresách www.mpsv.cz a www.uradprace.cz.

 

Tisková zpráva MPSV zde