Publikováno: 17. 8. 2021 | Zpět

Docela malý festival o autismu

…tak zní název kulturní akce, kterou pořádá nezisková organizace APLA Jižní Čechy, z. ú.

dne 19. září od 16 hodin v prostorách Spolkového domu Střelnice v Táboře.

Program, jehož součástí je divadlo, autorská tvorba, debata i výstava, se snaží přiblížit běžný život lidí s autismem, jejich odlišné vnímání a prožívání situací.

V rámci festivalu se můžeme těšit na divadelní soubor herců s autismem Dr.amAs se svou třetí divadelní inscenací „Teď mluvím já“, ve které si každý řekne to své. Sedm herců vypráví sedm historek. Každá je jiná, stejně jako rozpětí poruchy autistického spektra, se kterou žijí. Vlastní tvorbu též představí Pavel Hlušička, pseudonymem Mhoháček Zgublačenko, který má s autismem osobní zkušenost. Následující debatou provede Kristina Vrkočová a těšíme se na vlakovou výstavu obrázků Péti s autismem.

Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude použit na podporu rodin a dětí s autismem.

Záštitu poskytl pan starosta města Tábor Ing. Štěpán Pavlík.

16:00 Zahájení

16:15 Dr.amAS – „Teď mluvím já“ - divadelní inscenace souboru herců s autismem

17:15 Mnoháček Zgublačenko - Pavel Hlušička, autor s autismem - vlastní tvorba

17:35 Docela malá diskuse – o autismu trochu jinak s Pavlem Hlušičkou

 

Organizace APLA Jižní Čechy, jejímž posláním je podporovat lidi s autismem a jejich rodiny k životu ve svém přirozeném prostředí, pracuje s lidmi s poruchou autistického spektra v celých jižních Čechách. Svým klientům poskytuje převážně poradenské, terapeutické a odlehčovací služby.

Péče o lidi s autismem je nesmírně náročná. V různých obdobích svého života potřebuje člověk s autismem i jeho rodina větší či menší podporu různého typu. Je proto důležité, aby veřejnost sdílela příklady ze života lidí s autismem a pochopila tuto problematiku, jen tak můžeme lidem s autismem lépe porozumět. Člověk s autismem je velice individuální a proto je důležité, aby si odborníci, asistenti i rodiče předávali zkušenosti a navzájem se poznávali. Lidí s poruchou autistického spektra obecně stále přibývá, podle posledních průzkumů je prevalence této poruchy v populaci 2%, přesto je informovanost o této problematice nedostatečná a snažíme se to změnit.

Organizace APLA Jižní Čechy, fungující od roku 2007 má své sídlo v Táboře, od minulého roku i pracoviště v Českých Budějovicích. Kromě ambulantních služeb poskytuje také služby terénní, a to na území celého Jihočeského kraje. APLA Jižní Čechy používá metody uznávané odbornou veřejností (mainstreamového) terapeutického proudu. Vychází z mnohaleté zkušenosti, zkušeností uznávaných odborníků v ČR i zahraničí.