Publikováno: 20. 1. 2023 | Zpět

Předvánoční čas a náladu jsme vnášeli do kluboven pro děti a mládež NZDM Ostrov postupně už od listopadu a odstartovali ji společnou kreativní akcí pro klienty  předposlední listopadovou středu ve svíčkárně Rodas. Klienti si mohli ozdobit vlastní předem vyrobenou svíčku  tečkováním speciálním perem a barvami a poté si ji odnést domů pro někoho blízkého. Všichni si tuto aktivitu náramně užívali a vznikaly fantastické výtvory. Ručně malovaná svíčka je hezkým dárkem pod stromeček a obdarovaní měli určitě velkou radost.
S klienty v NZDM Ostrov jsme se chystali na vánoční čas poctivě. Nejvíce jsme probírali dárky, které by klienti chtěli dostat. Mezi velká přání patřilo terénní auto, reproduktor a mobil. Společně jsme připravovali i vánoční výzdobu. Vytvářeli jsme papírové svítící městečko, vánoční ozdoby na stromek, vyráběli jsme vánoční přáníčka a jmenovky nebo mašle na ozdobu dárečků.
Mikuláš, čert a anděl navštívili děti v předškolním klubu. Mikuláš se postupně tázal dětí, jestli zlobily nebo byly hodné a chtěl slyšet nějakou básničku nebo písničku. Mezitím se ostatní děti bály čerta a anděl se je snažil uklidňovat. Když děti řekly básničku, dostaly od Mikuláše balíček, ve kterém měly nejen sladkosti, ale také ovoce, bramboru a omalovánky. Se školními dětmi jsme si povídali o významu anděla, čerta a Mikuláše. Přemýšleli jsme o tom, že každý se vyznačuje něčím jiným. Co vám připomínají andělská křídla, řetěz nebo zlatá berla Mikuláše? Víte, proč Mikuláše provází zlo v podobě čerta a dobro v podobě anděla?
Společně jsme si vyrobili adventní věnec, který se krásně třpytil. Jelikož v klubu v neděli nejsme, nezapalovali jsme svíčky, ale i tak podpořil hezkou předvánoční atmosféru stejně jako pečení a zdobení lineckého a perníčků v klubovnách.
Další akcí mimo klub byla návštěva Prácheňského muzea v Písku, kde měli klienti možnost si pomalovat skleněný hrnek speciálními barvami a ten si odnést a využít ho jako ručně vyrobený dárek. Následoval interaktivní program o Vánocích v Česku z dob minulých. Klienty zaujal výklad budoucnosti podle různých tradic jako je lití olova, házení pantofle nebo rozkrajování jablka. Někteří se divili, že v dnešní době někdo topí v kamnech a místo motorové pily používá ruční pilu a sekeru. V muzeu jsme navštívili ještě expozici sladkovodních ryb, kde jsme s klienty ryby poznávali a přiřazovali jim názvy a různé znaky.  Škoda jen, že někteří klienti i přes poučení, mají nenechavé ruce a dotýkají se vystavených exponátů.
Předškoláci třetí čtvrtek v prosinci navštívili dětské oddělení městské knihovny jako každý měsíc. Tentokrát se lekce týkala Mikuláše, Vánoc,  tradic s nimi spojených.  Nechybělo ani oblíbené tvoření – tentokrát se lepil a zdobil vánoční stromeček s dárky a probíranou pohádkou byla Perníková chaloupka. 
Vánoční besídky se konaly v klubovnách a klienti si připravili mini pizzy, ochutnávali upečené cukroví, poslouchali a zpívali koledy a vyprávěli si o zážitcích z předešlých Vánoc.  
Jedním z předvánočních dárků na klub byl šicí stroj. Je to velmi zajímavé umět šít na stroji a zjistit, jak funguje. Dvě nitě se musí spojit, aby vznikl jeden steh. Když už se člověk na stroji naučí, může si ušít vše, co potřebuje. Sociální pracovnice a klienti NZDM Ostrov spojili své síly a dovednosti a ušili, naplnili a pomalovali polštářky, kterými chtěli udělat radost druhým lidem. Všechny děti se snažily, aby polštářky byly hezké a bavilo je polštářky šít a malovat na ně vánoční motivy barvami na textil.
Prosinec je měsícem radostného očekávání. Někteří však tyto momenty neprožívají ve svém domácím prostředí. To je případ i pacientů sociálních lůžek v písecké nemocnici, pro které byly tvořeny zmiňované polštářky. Do tvorby se zapojily i děti předškolních klubů NADĚJE, připravily přání a obrázky s vánoční tématikou. Nechybělo ani vánoční cukroví, které bylo darováno nemocničnímu personálu. Předávání proběhlo osobně s několika klienty 20. prosince. Příjemnou vánoční atmosféru podpořily zdravotní sestřičky spolu se sociální pracovnicí nemocnice Písek. Klienti NZDM zprvu pociťovali ostych, ale ten po předání prvních dárků opadl. Polštářky a vánoční koledy vykouzlily úsměvy na tvářích pacientů. Zdravotní sestřičky připravily pro klienty sladkou odměnu. Tento počin zpříjemnil den nejen klientům sociálních lůžek, ale i nemocničnímu personálu. Přání a obrázky s vánoční tematikou od předškoláků z NADĚJE byly předány o den později  i klientům Diakonie ČCE – středisko Blanka, se kterými předškoláci dlouhodobě spolupracují. Přiblížily se vánoční prázdniny a děti mohly odcházet z kluboven s dobrým pocitem a potěšením v srdci, že potěšily klienty obou zařízení.